הסכם קיבוצי

חשיבותו של ההסכם הקיבוצי החדש שנחתם רבה, שכן הוא כולל שיפור במעמדו של העובד בענף, ההסכם מאפשר לפשט את מבנה השכר התעריפי ביחס להסכמים קודמים וכולל את כלל מקצועות העובדים בענף ואת כלל אוכלוסיית העובדים: ישראלים, פסטיניים וזרים.

ההסכם מאפשר לשמור על זכויותיהם של העובדים במעבר בין הסכמים ומקנה להם תנאים סוציאליים נוספים ביניהם פנסיה מקיפה מהיום הראשון לעבודה, פיצוי על ביטול עבודה עקב פגעי מזג האוויר ומכסת ימי החופשה שנתית, ימי מחלה וימי הבראה גבוהה יותר מהמקובל במשק ועוד. בהסכם אף נקבע מנגנון פיטורים שכולל שימוע והיוועצות עם ההסתדרות. כמו-כן נקבע מנגנון פריטטי ליישוב חילוקי דעות.

כל ההטבות הכלולות בהסכם יחולו גם על העובדים המועסקים אצל קבלני השיפוצים ועל  העובדים הזרים והפלשתינים המועסקים בענף. ההסכם אף קובע כי במקרה שלא ניתן לתת לעובדים אלה הטבה מסוימת בהסכם בגלל מגבלה חוקית, כמו, למשל, קרן פנסיה, יועבר סכום בשווי מלוא ההטבה לקרן מיוחדת לטובת העובד, כך שהעובדים הזרים והפלשתינים לא יופלו לרעה בתנאי העסקתם.

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, הגדיר את ההסכם כך: " מבחינתנו זהו הסכם היסטורי שמגדיר את שיטת העסקת העובדים בענף .זהו הסכם המבהיר את הזכויות והחובות של המעסיקים והעובדים בצורה שקופה וברורה. אנו רואים חשיבות רבה בשיפור השכר של העוסקים בענף הבנייה על מנת למשוך לענף כח אדם רב ואיכותי.

שיתוף הפעולה עם ההסתדרות לשיפור תנאי ההעסקה של העובדים מצטרף לפעילות המשותפת להכשרת חיילים משוחררים ודורשי עבודה לענף, ולעריכת הכשרות מקצועיות לאלפי עובדים בענף במסגרת הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל"

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל רואה בהסכם כרוח חדשה ושיוויונית בענף "ההסכם מביא לשוויון בין כל המועסקים בענף ויחד עם זאת מעלה את השכר כך שישראלים רבים יוכלו לעבוד בכבוד בענף".

בברכת עבודה פוריה,

 

            ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ                          יצחק מויאל, יו''ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ